RedMed Header
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Wiadomości Medyczne2 » Migotanie przedsionków – objawy, rozpoznanie, leczenie
Ankieta

Najlepszy glukometr 2017

 • CardioChek, PTS Diagnostics
 • CONTOUR TS, Bayer
 • Xido, Abbott
 • OneTouch Select,
 • evercare genius
 • IXell
 • Accu-Chek Activ
 • Accu-Chek Performa Nano
 • Contur Plus, Bayer,
 • Glucosense

Opinia o produkcie
Kontakt
 • NIP: 627-27-30-603
 • E-mail:bok@redmed.pl
 • Telefon22 244 25 90
  32 249 00 70
  12 378 35 40
 • Godziny działania sklepu8:00-16:00
Hity sklepowe
Najnowsze Wiadomości
Systemy płatności
 • PayU
 • Dotpay
 • PayPal
 • iMoje

Migotanie przedsionków – objawy, rozpoznanie, leczenie

Data dodania: 25-09-2018Wyświetleń: 528
alt
Migotanie przedsionków jest poważnym zaburzeniem pracy serca. Współcześnie jest coraz powszechniejszą przypadłością, szczególnie u osób starszych. W Polsce, według szacunków, dotyczy to nawet 700 tys. osób.Migotanie przedsionków serca to najczęstszy przypadek arytmii, który do tego jest niezmiernie niebezpieczny. Istnieje duża szansa, że może doprowadzić do udaru niedokrwiennego mózgu, zawału serca, niepełnosprawności, a nawet śmierci.

Jako migotanie przedsionków uznaje się rodzaj zaburzenia rytmu serca - arytmii, które polega na bardzo szybkich i nieregularnych skurczach przedsionków serca (350–700/min). Przy takim zdarzeniu przedsionek prawie się nie kurczy, co powoduje, że znajdująca się w nim krew zalega i może tworzyć skrzeplinę. Ta może zostać pobudzona i z prądem krwi przedostać się do naczynia mózgowego, gdzie zatyka je powodując niedokrwienie, niedotlenienie i martwicę fragmentu mózgu 
Dodatkowo w trakcie migotania przedsionków serce jest zmuszone do cięższej pracy, co stwarza ryzyko jego niewydolności i niedotlenienie organizmu.

Migotanie przedsionków jest jednym z rodzajów arytmii i nie należy go mylić z innymi przypadkami. Trzepotanie przedsionków to rzadziej występujące skurcze od 250 do 350 na minutę i w sposób bardziej uporządkowany. Jeszcze rzadszym rodzajem arytmii jest częstoskurcz przedsionkowy, w tym przypadku skurcze przedsionków wynoszą od 100 do 250 na minutę.


Samo migotanie przedsionków można podzielić na 4 rodzaje, w zależności od czasu ich trwania:
 • napadowe (okresowe) migotanie przedsionków pojawia się i ustępuje samoistne w ciągu jednego tygodnia,
 • ciągłe (przetrwałe) migotanie przedsionków nie ustępuje samoistnie, a arytmia trwa dłużej niż tydzień,
 • przetrwałe, długo trwające migotanie przedsionków utrzymuje się dłużej niż rok,
 • utrwalone migotanie przedsionków nie ustępuje nawet po przywróceniu pożądanego rytmu serca.

W przypadku formy napadowej łatwiej zauważyć objawy ponieważ dokuczliwe, nasilone symptomy występują nagle i mają skłonność do nawrotów. Długość ich trwania różni się dla każdej osoby, są przypadki gdy napady trwają kilka godzin, ale zdarzają się też występujące tylko minutę. Niezależnie od długości ich trwania, każdy z nich stwarza ryzyko i nie należy ich lekceważyć. Napady migotania przedsionków występują najczęściej w formie kołatania serca, problemów z tolerancją wysiłku, zawrotów głowy czy wzmożonej potliwości. W przypadku dużej intensywności i współwystępowaniu objawy potrafią uniemożliwiać codzienne funkcjonowanie.

 

Przyczyny migotania przedsionków


Przyczyną migotania przedsionków mogą być zaburzenia w układzie sercowo-naczyniowym, takie jak: nadciśnienie tętnicze, wady zastawek serca, choroba niedokrwienna serca (wieńcowa), kardiomiopatia, wady wrodzone serca, zapalenie  mięśnia  sercowego i osierdzia.

Migotanie przedsionków może zostać też wywołane przez choroby ogólnoustrojowe, które wpływają na serce, np. sarkoidoza, skrobiawica, hemochromatoza, nowotwory serca.
Można zaobserwować, że nadczynność tarczycy, cukrzyca, choroby płuc i guz chromochłonny sprzyjają pojawieniu się nierównej pracy przedsionków serca, w tym migotania.

Częste i szybkie skurcze przedsionków serca mogą być następstwem operacji kardiologicznych, co jest szczególnie często problemem osób po założeniu by-passów. Nawet powikłania przyjmowania leków, alkoholu, kofeiny lub dopalaczy sprzyjają pojawieniu się migotania przedsionków.

 

Rozpoznanie migotania przedsionków


Rozpoznanie kliniczne migotania przedsionków może być trudne, ponieważ z zakresu objawów charakterystycznych mogą wystąpić tylko niektóre i o różnym natężeniu, zależy to od indywidualnych cech pacjenta. Dodatkowo często przebieg ma prawie całkiem niezauważalne.

Do znanych symptomów mogących sygnalizować występowanie migotania przedsionków należą:
 • przyspieszone, a wręcz galopujące bicie serca,
 • niemożność podejmowania wzmożonego wysiłku fizycznego,
 • łomotanie bądź kołatanie w sercu,
 • zawroty głowy,
 • uczucie zmęczenia,
 • omdlenia,
 • napadowe poty,
 • duszności,
 • niepokój i lęk.

Jeżeli występują tylko niektóre z powyższych objawów, to należy niezwłocznie przeprowadzić diagnostykę medyczną pod kontem arytmii.

Ze względu na to, że objawy migotania przedsionków bywają trudne do zaobserwowania przez pacjentów, lub bagatelizowane to jest ono diagnozowane przypadkiem, podczas rutynowych badań. Niektórzy zgłaszają się do lekarza z tylko odczuwanym osłabieniem, zawrotami głowy, dzwonieniem w uszach lub okazjonalnym kołataniem serca i dusznościami. W takich przypadkach dostęp do sprzętu umożliwiającego szybkie badania na miejscu pod kontem arytmii serca mogą uchronić przed poważniejszymi konsekwencjami.

 

Skutki migotania przedsionków


W trakcje trwania migotania przedsionków, bardzo groźnym i częstym skutkiem są powikłania zakrzepowe. Bardzo szybkie i nieregularne skurcze przedsionków sprawiają, że krew zaczyna w nich zalegać, zamiast przepływać do naczyń. W zastanej krwi zaczynają tworzyć się skrzepy. Kiedy napad się zakończy i przedsionki wrócą do normalniej pracy, taki skrzep zostaje wtłoczony do układu krwionośnego. W przypadku przetrwałej formy migotania, czyli kiedy ono nie ustępuje samoistnie to skrzepy mogą wydostać się z przedsionków pod wpływem czynników zewnętrznych, np. nagłego wzrostu ciśnienia krwi, lub w całkiem przypadkowym momencie.

Fragment skrzepu wędrując po układnie krwionośnym może przedostać się do tętnicy mózgowej gdzie może doprowadzić do jej zatoru i w efekcie do niedokrwienia i martwicy fragmentu mózgu. Migotanie przedsionków bardzo często skutkuje udarem niedokrwiennym mózgu, korelacja między jednym i drugim występuje na poziomie 35%.
Skrzep z przedsionków może również zablokować każdą inną tętnicę np. podkolanową, co prowadzi do niedokrwienia i niedotlenienia kończyn. 


Kolejnym niebezpiecznym schorzeniem, które może wywołać migotanie przedsionków jest niewydolność serca wywołana niedotlenieniem. Nierówna praca serca wywołuje niedotlenienie, a żeby je zrekompensować serce musi pracować ciężej. Po pewnym czasie może to doprowadzić do niewydolności serca. Z kolei niedotlenienie organizmu może skutkować często nieodwracalnymi zmianami, np. niedotlenienie mózgu może doprowadzić do otępienia. Tego rodzaju schorzenia, oprócz utrudniających życie objawów, mogą być również przyczyną nagłej śmierci.


Nie każdy przypadek migotania przedsionków prowadzi do wystąpienia zakrzepów. W zależności od indywidualnych cech osoby zdiagnozowanej, ryzyko pojawienia się powikłania zakrzepowego jest inne.

Najwyższy odsetek wystąpienia zakrzepów w trakcie migotania przedsionków zauważa się u kobiet po 65. roku życia, chorujących na cukrzycę, niewydolność serca lub nadciśnienie tętnicze.

 

Leczenie migotania przedsionków


Stosuje się kilka metod postępowania z pacjentem z migotaniem przedsionków, od leczenia farmakologicznego do operacji chirurgicznych. Decyzja jest podejmowana przez lekarza na podstawie rodzaju i stopnia zaawansowania schorzenia. 
Zwykle terapia w pierwszej kolejności skupia się na zapobieganiu powstawaniu zakrzepów poprzez stosowanie leków przeciwkrzepliwych. Wymagają one stałego monitorowania krzepliwości krwi, ponieważ ich przyjmowanie może powodować skutki uboczne. Leki będące antagonistami witaminy K mogą powodować m.in. zmiany krwotoczne i zwiększać ryzyko krwawień. Również stosowane w leczeniu nowoczesne środki typu antykoagulacyjnego, nie mogą one być przyjmowane przez pacjentów z wadami serca lub po wszczepieniu zastawek.
Częste testy krzepliwości krwi, oparte na pomiarach INR i PT, są ważnym elementem leczenia, pozwalają one lekarzowi na zarządzenie dawkami przyjmowanych przez pacjenta leków.

Nowoczesny system monitorowania INR/PT w warunkach domowych i przychodniach.

Przyjmowanie środków kontrolujących częstotliwość rytmu komór lub rytm serca, pozwalają zapobiegać zbyt szybkiemu biciu i niebezpiecznym rodzajom uderzeń serca. Jednak nie powstrzymują migotania przedsionków.

Przy braniu lekarstw na migotanie przedsionków najważniejsza jest regularność i ścisłe stosowanie się do wszelkich zaleceń kardiologa oraz przestrzegać wytycznych dotyczących zdrowego stylu życia.


W razie niewystarczającej skuteczności środków farmakologicznych przy przeciwdziałaniu migotaniu przedsionków dostępne są też zabiegi niechirurgiczne, do których są zaliczane:
 • kardiowersja to zabieg polegający na przywracaniu prawidłowego rytmu serca z wykorzystaniem elektrod.
 • ablacja przezskórna, inaczej przezcewnikową to metoda polegająca na odizolowaniu bądź całkowitym zniszczeniu tego obszaru serca, który jest odpowiedzialny za wywoływanie arytmii. Wykorzystuje się wówczas krioablację. Podczas zabiegu krioablacji, za pomocą ujemnych temperatur celowo uszkadza się mięsień sercowy w miejscu, które wywołuje arytmię.
 • ablacja węzła przedsionkowo-komorowego jest stosowana kiedy migotanie przedsionków wiąże się z bardzo szybkim rytmem komór. Wtedy lekarze mogą zadecydować o celowym zniszczeniu węzła przedsionkowo-komorowego i wszczepieniu stymulatora serca,

Zabiegi chirurgiczne w leczeniu migotania przedsionków wykorzystuje się w ostateczności, kiedy wszystkie powyższe metody nie będą dawać wystarczających wyników, lub gdy stan pacjenta będzie wymagał natychmiastowej interwencji. Zaliczamy do nich mniej inwazyjne zamknięcie uszka lewego przedsionka oraz bardziej inwazyjne i niebezpieczne zabiegi przeprowadzane na otwartym sercu pacjenta.

Wczesne rozpoznanie u pacjenta migotania przedsionków jest bardzo ważne, gdyż zastosowanie leku zmniejszającego krzepliwość krwi może uchronić przed udarem niedokrwiennym mózgu.
Współcześnie migotanie przedsionków jest jednym z najczęstszych poważnych schorzeń. Według szacunków lekarzy w Polsce może dotyczyć nawet 600-700 tys. osób, przy tym częstość występowania wzrasta wraz z wiekiem. Występowanie migotania zwiększa ryzyko udaru średnio pięciokrotnie, stanowiąc przyczynę 20-30 proc. udarów niedokrwiennych 
Według znanych danych, w ciągu każdej godziny 2-3 osób doznaje takiego udaru, z czego 60% z nich umiera w ciągu roku od tego zdarzenia. Nie można pominąć, że kolejną konsekwencją migotania przedsionków jest zwiększenie ryzyka wystąpienia zawału, niewydolności serca, zaburzeń poznawczych.
Przejdź do strony głównej

Super hit

 • Pulsoksymetr Edan H100B dla noworodka z opcjonalną opaską neonatalną

  Pulsoksymetr Edan H100B dla noworodka z opcjonalną opaską neonatalną

  Wysokiej jakości pulsoksymetr H100B jest lekki, niewielki i prosty w obsłudze. Nowoczesna technologia, gwarantuje szybkość i precyzyjność pomiarów. Zestaw zaopatrzony w Sensor SpO2, w formie opaski Neonatalnej wielokrotnego użytku, długość przewodu 1m.…
  999,00 zł699,40 zł
 • Wkładki Alu Therm Trójwarstwowe

  Wkładki Alu Therm Trójwarstwowe

  Specjalne wkładki zwiększają komfort chodzenia przez redukcję mikro wstrząsów oraz wpływów zewnętrznych jak np. temperatura otoczenia Wkładki Alu Therm Trójwarstwowe – Wkładki ocieplające, poprawiające komfort chodzenia w okresie jesienno-zimowym. Izolują…
  13,99 zł4,99 zł
  szt.Do koszyka
 • Cynk Organiczny avet - 30 tabletki - mleczan cynku

  Cynk Organiczny avet - 30 tabletki - mleczan cynku

  Suplement diety Cynk Organiczny avet Suplement diety którego przeznaczeniem jest uzupełnienie codziennej diety o cynk. Właściwy poziom cynku jest ważny dla organizmu ponieważ bierze udział w budowie i czynności około 300 enzymów regulujących metabolizm…
  8,99 zł7,99 zł
  szt.Do koszyka
 • Inerbiotyk C - 20 kapsułek - bakterie kwasu mlekowego, inulina

  Inerbiotyk C - 20 kapsułek - bakterie kwasu mlekowego, inulina

  Suplement diety Inerbiotyk C Suplement uzupełniania dietę o zestaw przyjaznych bakterii probiotycznych kwasu mlekowego z prebiotykiem – inuliną. Wpływa to pozytywnie na równowagę flory bakteryjnej organizmu i układ pokarmowy. Opakowanie zawiera 20 kapsułek.…
  10,99 zł9,99 zł
 • Maska antysmogowa dla dzieci graffiti PM2.5 PM10

  Maska antysmogowa dla dzieci graffiti PM2.5 PM10

  Maska antysmogowa Wessper jest wyposażona w wymienny filtr, gwarantuje wysoki poziom oczyszczenia powietrza. Filtr wyposażony w aktywny węgiel zatrzymuje szkodliwe cząsteczki. Przez zawory maski jest odprowadzana wilgoć razem z wydychanym powietrzem.…
  99,90 zł
  szt.Do koszyka
 • Influenza A+B kasety testowe 10 szt grypa a/b

  Influenza A+B kasety testowe 10 szt grypa a/b

  Wyrób medyczny przeznaczony dla profesjonalnego użytkownika, według definicji z art. 2 pkt 1.26) Ustawy o wyrobach medycznych z 20.05.2010 r. Testy nie są przeznaczone do użytku domowego. Szybki, immunochromatograficzny test do jakościowego wykrywania…
  354,00 zł234,90 zł
  szt.Do koszyka
 • testy crp białka c reaktywnego, pół ilościowy 20 szt. 4 przedziały

  testy crp białka c reaktywnego, pół ilościowy 20 szt. 4 przedziały

  Test CRP to szybki test diagnostyczny do oceny poziomu białka CRP we krwi. CRP jest testem immunochromatograficznym opartym na technologii przeciwciał monoklonalnych. Test pozwala na szybkie określenie stężenia CRP w celu oceny stanu zapalnego w organizmie oraz podjęcia prawidłowej decyzji w przypadku stosowania terapi antybiotykowej.
  200,00 zł139,99 zł
  szt.Do koszyka
Oprogramowanie sklepu shopGold.pl