RedMed Header
wyszukiwanie zaawansowane
Strona główna1 » Wiadomości Medyczne2 » Wyniki czasu protrombinowego PT i wskaźnika INR w kontroli krzepnięcia krwi
Ankieta

Jak oceniasz naszą strone ? Czy coś byś poprawił ?

 • Bardzo fajna, podoba mi sie
 • Taka sobie, liczylem na coś lepszego
 • Kiepska, nie warta uwagi

Opinia o produkcie
Użyteczne narzędzie do zaawansowanego treningu. Daje szybko wystarczająco dokładne wyniki i można to zrobić w terenie.
Ocena produktu 5/5
Kontakt
 • NIP: 627-27-30-603
 • E-mail:bok@redmed.pl
 • Telefon22 244 25 90
  32 249 00 70
  12 378 35 40
 • Godziny działania sklepu8:00-16:00
Hity sklepowe
Najnowsze Wiadomości
 • Wyniki czasu protrombinowego PT i wskaźnika INR w kontroli krzepnięcia krwi10-09-2019

  Skrzeplina, czas protrombinowy PT i INR w kontroli krzepnięcia
  Terapia leczenia z udziałem leków przeciwkrzepliwych wymaga stałej kontroli, aby zapobiec niebezpiecznym powikłaniom. W monitorowaniu krzepnięcia podstawowym badaniem jest pomiar czasu protrombinowego i międzynarodowego współczynnika znormalizowanego - INR.
 • Badanie Fibrynogenu02-09-2019

  alt

  Fibrynogen jest jednym z parametrów krzepnięcia krwi. Jego pomiar ma zastosowanie w badaniach diagnostycznych, między innymi zespołu wykrzepiania śródnaczyniowego lub w ocenie ryzyka rozwoju chorób układu sercowo-naczyniowego.

Nasze nowości
Systemy płatności
 • PayU
 • Dotpay
 • PayPal

Wyniki czasu protrombinowego PT i wskaźnika INR w kontroli krzepnięcia krwi

Data dodania: 10-09-2019Wyświetleń: 29
Skrzeplina, czas protrombinowy PT i INR w kontroli krzepnięcia
Terapia leczenia z udziałem leków przeciwkrzepliwych wymaga stałej kontroli, aby zapobiec niebezpiecznym powikłaniom. W monitorowaniu krzepnięcia podstawowym badaniem jest pomiar czasu protrombinowego i międzynarodowego współczynnika znormalizowanego - INR.

Krzepnięcie krwi jest jednym z najistotniejszych procesów biochemicznych zachodzących w organizmie człowieka. Stanowi to ochronę przed utratą zbyt dużej ilości krwi od której zależy utrzymanie prawidłowego działania wszystkich narządów i komórek w ciele.
W razie uszkodzenia układu krwiobiegu, lub naruszenia ciągłości powłok skórnych, organizm szybko rozpocznie proces krzepnięcia, aby zapobiec utracie krwi. Powstaje czop, który zahamowuje krwawienie przez zatkanie przerwanej ciągłości naczynia. Im szybciej się to stanie tym mniej krwi się utraci i zmniejszy się ryzyko zakażenia organizmu.

Za zahamowanie krwawienia u osób z uszkodzonymi naczyniami krwionośnymi odpowiada szereg procesów, w których biorą udział między innymi czynniki krzepnięcia krwi. Są to białka, które odpowiadają za prawidłowy przebieg procesu powstawania skrzepu, co umożliwia zatrzymanie krwawienia.

Istnieją jednak schorzenia, które wymagają stosowania leków spowalniających ten proces np. acenokumarol, warfaryna (antagoniści witaminy K). Wiąże się to jednak z ryzykiem wystąpienia samoistnych krwotoków wewnętrznych lub np. z długotrwałym procesem gojenia się ran. Ważna jest w tym przypadku właściwie dobrana dawka leku.

 

Czas protrombinowy


Podstawowym badaniem do kontrolowania odpowiedniej szybkości krzepnięcia jest pomiar czasu protrombinowego (PT – ang. prothrombin time). Jest on uwarunkowany zawartością w osoczu czynników krzepnięcia V, VII, X oraz protrombiny i fibrynogenu. Nie wpływają na niego pozostałe czynniki krzepnięcia ani liczba płytek krwi.

Wynik pomiaru czasu protrombinowego jest wyrażany w sekundach. Im dłuższy jest czas protrombinowy, tym mniejsza skłonność krwi do krzepnięcia. Normalnym wynikiem u przeciętnego człowieka jest od 12 do 16 sekund. Jest to w dużej mierze zależne od aktywności dodanej tromboplastyny.

Porównując wyniki badań należy pamiętać, że laboratoria stosują różne odczynniki oraz aparaty służące do badania krwi, dlatego podane normy mogą się nieznacznie różnić między sobą. Wartość podana na
wydruku badania to norma obowiązująca w danym laboratorium. W poszczególnych laboratoriach stosuje się nieznacznie różniące się między sobą normy.

 

Wskaźnik INR


Innym sposobem wyrażania wyników pomiaru krzepnięcia jest badanie wskaźnika INR – czyli Międzynarodowego Współczynnika Znormalizowanego (ang. International Normalized Ratio). Jest to wystandaryzowany współczynnik czasu protrombinowego umożliwiający porównywanie wyników niezależnie od użytych odczynników.

Wskaźnik INR wskazuje jak duży odcinek czasu jest potrzebny do stworzenia skrzepu po uszkodzeniu tkanki, bądź przerwaniu ciągłości naczynia krwionośnego.

Jest to standard w określaniu efektu stosowanych koagulantów w procesie krzepnięcia krwi. W porównaniu do czasu protrombinowego, umożliwia porównywanie wyników pochodzących z różnych jednostek laboratoryjnych, w których oznaczenie to zostało wykonane przy pomocy innej metody.

INR liczony jest jako różnica czasu protrombinowego pacjenta poddanego badaniu oraz wartości kontrolnych. W obliczeniach uwzględniany jest ISI (międzynarodowy wskaźnik czułości badanej tromboplastyny), umożliwiający późniejsze porównanie wyników pomiędzy laboratoriami.
Na co dzień do monitorowania leczenia doustnymi antykoagulantami zwykle stosowany jest wskaźnik INR. W warunkach prawidłowych INR wynosi 0,85 – 1,15.

 

Znaczenie diagnostyczne i kontrola na podstawie wyników PT i INR


Podstawowym zastosowaniem badań PT i INR jest monitorowanie leczenia przeciwkrzepliwego doustnymi antykoagulantami- antagonistami witaminy K np. acenokumarolem i warfaryną. Szczególnie w przypadku:

Migotania przedsionków – leki przeciwkrzepliwe zmniejszają ryzyko powstania skrzeplin w lewym i prawym przedsionku. Brak kontroli może doprowadzić do powikłań zakrzepowo- zatorowych, w tym do udaru mózgu.

Po zabiegach kardiochirurgicznych – w przypadku wszczepienia zastawek biologicznych wymagany czas leczenia przeciwkrzepliwego to zazwyczaj 3 miesiące. Przy sztucznych zastawkach serca, pacjent musi przyjmować leki przeciwkrzepliwe przez całe życie. Wydłużenie czasu krzepnięcia krwi w tych przypadkach jest bardzo ważne, ze względu na możliwość pojawienia się skrzeplin, które mogą doprowadzić do powstania niebezpiecznych dla pacjenta zatorów.

Profilaktyka oraz leczenie żylnej choroby zakrzepowo-zatorowej, czyli zakrzepicy żył głębokich oraz zatorowości płucnej – w przypadku tej choroby dochodzi do nieprawidłowości w przepływie krwi w żyłach głębokich, najczęściej w obrębie kończyn dolnych. Zaburzenia przepływu krwi mogą doprowadzić do powstania skrzeplin, które w momencie oderwania się od naczynia mogą dostać się do płuc i spowodować zator płuc.


Innymi przypadkami wykorzystania badania PT i INR są:

Diagnostyka chorób wątroby – czynniki krzepnięcia są białkami, które produkowane są w wątrobie, dlatego wydłużenie czasu protrombinowego, może oznaczać upośledzenie produkcji białka, czyli świadczyć o niewydolności wątroby np. w przebiegu zapalenia, marskości, choroby nowotworowej.

Kontrola leczenia przeciwkrzepliwego przed zabiegami operacyjnymi – pacjenci, którzy przyjmują leki z grupy antagonistów witaminy K (warfaryna, acenokumarol) powinni mieć oznaczony czas protrombinowy przed operacją, aby uniknąć nadmiernego krwawienia w trakcie wykonywanego zabiegu.

Diagnostyka chorób krwi, do których należą skazy krwotoczne wrodzone oraz nabyte. Są to zaburzenia w obrębie układu krzepnięcia prowadzące do stanów nadmiernego krzepnięcia krwi lub jego nieprawidłowego wydłużenia.

 

Monitorowanie PT i INR


Każdy organizm inaczej reaguje na dany lek, dlatego bardzo ważna jest regularna kontrola krzepnięcia krwi. Im częściej tym lepiej. Jest to podstawą do dobrej współpracy między pacjentem a lekarzem w celu odpowiedniego dostosowania dawki leku.

U osób stosujących doustne leki przeciwkrzepliwe (warfaryna, acenokumarol) monitoruje się czas krzepnięcia krwi za pomocą wskaźnika INR, co pozwala na ustalenie odpowiedniej dawki leku:
 • INR < 2,0: świadczy o nieprawidłowym przyjmowaniu leku lub jego zbyt małej dawce;
 • INR 2,0 – 3,0: oznacza zakres terapeutyczny, który pozwala na wydłużenie czasu krzepnięcia krwi przy niewielkim ryzyku wystąpienia niebezpiecznych dla życia i zdrowia krwawień. Wynik świadczy o dobrze dobranej dawce leku oraz o prawidłowym sposobie jego przyjmowania.
 • INR > 4,0 – 5,0: występuje zwiększone ryzyko wystąpienia samoistnych krwawień lub krwotoków. Jest to wartość pojawiająca się w przypadku nieprawidłowości w przyjmowaniu leku przez pacjenta (zbyt często, za dużo) lub jego niewłaściwej dawce.

Wydłużenie czasu protrombinowego, czyli wzrost wskaźnika INR powyżej normy może wystąpić w:
 • leczeniu antagonistami witaminy K (acenokumarol, warfaryna)
 • zatruciu pochodnymi kumaryny (np. trutką na szczury)
 • wrodzonemu niedoborowi czynników krzepnięcia: II, V, VII, X
 • ostrym lub przewlekłym, ciężkim uszkodzeniu miąższu wątroby
 • niedoborze witaminy K
 • zespole rozsianego wykrzepiania wewnątrznaczyniowego (DIC)
 • znacznym niedoborze fibrynogenu, dysfibrynogenemie.

Do skrócenia PT, tym samym obniżenia wartości INR, może dochodzić przy nadkrzepliwości. Jednak w tych sytuacjach oznaczanie PT nie ma większego znaczenia diagnostycznego.

 

Metody monitorowania krzepliwości krwi


Pomiaru czasu protrombinowego (PT) i wskaźnika INR najczęściej dokonujemy w laboratorium analitycznym, pobierając krew żylną od pacjenta.

Mniej inwazyjnym sposobem oznaczania PT i INR jest badanie przeprowadzone na specjalnych, przenośnych analizatorach. Do tego wystarczy próbka krwi pobrana z opuszka palca (krew włośniczkowa). Zasada działania takich analizatorów jest podobna jak w glukometrze.

Najnowszym przykładem takiego systemu do pomiaru PT i INR jest najnowszy analizator Micropoint qLabs.

Urządzenie tego typu jest szczególnie przydatne dla osób leczących się przez długi czas lekami przeciwzakrzepowymi. Umożliwia on dokładną samokontrolę nad wskaźnikiem INR.

Najważniejsza korzyść płynąca z samokontroli to możliwość regularnego i częstego sprawdzania czasu krzepnięcia, dzięki czemu leczenie można szybko zmodyfikować w razie konieczności.

Poręczne, wygodne i bezpieczne w użyciu aparaty Micropoint qLabs umożliwiają samokontrolę czasu krzepnięcia przez pacjenta w domu, co pozwala skrócić czas, jaki pacjent musiałby spędzić w szpitalu lub w gabinecie lekarskim.
Procedura pomiaru składa się z zaledwie kilku prostych kroków, a wynik otrzymuje się w ciągu minuty.
Przejdź do strony głównej

Super hit

 • Testy qLabs do kontroli INR PT 12szt.

  Testy qLabs do kontroli INR PT 12szt.

  Jednorazowe, indywidualnie pakowane paski testowe do pomiaru PT/INR dla analizatora qLabs® Q-1. Nowoczesny system do szybkiego i precyzyjnego określenie wartości krzepnięcia krwi z próbki z palca. Zastosowana nowoczesna technologia produkcji pozwala…
  225,99 zł186,30 zł
  szt.Do koszyka
 • Cynk Organiczny avet - 30 tabletki - mleczan cynku

  Cynk Organiczny avet - 30 tabletki - mleczan cynku

  Suplement diety Cynk Organiczny avet Suplement diety którego przeznaczeniem jest uzupełnienie codziennej diety o cynk. Właściwy poziom cynku jest ważny dla organizmu ponieważ bierze udział w budowie i czynności około 300 enzymów regulujących metabolizm…
  8,99 zł7,99 zł
  szt.Do koszyka
 • Witamina C 200 mg - 50 tabletek

  Witamina C 200 mg - 50 tabletek

  Suplement diety Witamina C 200 mg Suplement diety dostarcza 250% zalecanego dziennego zapotrzebowania na witaminę C w każdej tabletce. Opakowanie zawiera 50 powlekanych tabletek. Suplement diety zawiera 200 mg witaminy C w każdej tabletce, która:…
  6,99 zł5,99 zł
 • Pulsoksymetr ChoiceMMed MD300C55 Panda - dla noworodka, niemowlaka, dziecka

  Pulsoksymetr ChoiceMMed MD300C55 Panda - dla noworodka, niemowlaka, dziecka

  Pulsoksymetr pediatryczny MD300C55 ChoiceMMed przeznaczony jest do nieinwazyjnego pomiaru nasycenia tlenem hemoglobiny tętniczej (SpO2) w dowolnym miejscu. Można go stosować u pacjentów nawet od 1 tygodnia życia. Użytkowanie uzależnione jest od wielkości…
  169,00 zł135,00 zł
  szt.Do koszyka
Copyright © 1999 – 2019 Red Med Poland Sp. z o.o.