Wyrób medyczny przeznaczony do profesjonalnego użytkownika, według definicji z art. 2 pkt 1.26 Ustawy o wyrobach medycznych. Testy nie są przeznaczone do użytku domowego. Zakup możliwy wyłącznie przez osoby posiadające PWZ lub przez firmę, podając nr NIP w zamówieniu. W przypadku zakupu przez "użytkownika domowego", zamówienie zostanie anulowane, a w przypadku wpłaty zostanie ona zwrócona na konto.
Jednostopniowy immunologiczny test membranowy do szybkiego, jakościowego wykrywania ludzkiej troponiny sercowej I (cTnl) w osoczu, surowicy lub krwi pełnej przez wykorzystanie kombinacji sprzężonych cząsteczek swoistych przeciwciał przeciw cTnl oraz odczynników przechwytujących.
Testy jakościowe mają na celu wykrycie, bądź wykluczenie przyczyny dolegliwości zdrowotnych pacjenta. Dzięki nim można uzyskać wczesną, precyzyjną diagnozę i zastosować najskuteczniejszą terapię. Wykorzystanie testów jakościowych ma wpływ na skrócenie czas potrzebnego na wyleczenie pacjenta i zredukowanie ryzyka wystąpienia komplikacji.
Precyzyjna diagnoza, uzyskana z pomocą testów jakościowych, jest istotna do skutecznego wyleczenia pacjenta i zmniejszenia ryzyka powikłań. Powikłania w leczeniu mogą być skutkiem zbyt późno rozpoznanej przyczyny, lub wynikać z przyjmowania silnych leków ogólnego przeznaczenia. Ponadto stosowanie antybiotyków w przypadku dolegliwości wywołanych wirusami może przyczyniać się do postępującej antybiotykooporność.
Troponina sercowa I (cTnl) jest proteiną mięśnia sercowego, częścią składową struktury, w której skład wchodzi również Troponina T i Troponina C. Razem z tropomiozyną tworzy główny składnik, który normuje wrażliwy na wapno enzym ATP-aza, odpowiadający za aktywność aktynomiozyny w poprzecznie prążkowanych mięśniach serca. W przypadku urazu serca Troponina I pojawia się we krwi pacjenta w ciągu 4-6 godzin od wystąpienia bólu. Proces uwalniania cTnl jest podobny do uwalniania CK-MB, przy czym poziom CK-MB wraca do normalnego stanu po 72 godzinach, zaś Troponina I pozostaje w stanie podwyższonym przez 6-10 dni, pozwalając na wykrycie urazu serca po dłuższym okresie od jego wystąpienia. Wysoka swoistość pomiaru cTnl przy wykrywaniu uszkodzenia mięśnia sercowego została wykazana u pacjentów w okresach okołooperacyjnych, po udziale w maratonach oraz przy tępych urazach klatki piersiowej. Wydzielanie się cTnl może następować również w innych chorobach niż zawał mięśnia sercowego. Zostało to udokumentowane przy niestabilnej anginie, niewydolności zastoinowej serca i niedokrwieniu po wszczepieniu by-pass’u do tętnicy wieńcowej. Z powodu swojej wysokiej swoistości oraz czułości w tkance mięśnia sercowego, Troponina I stała się ostatnio preferowanym biomarkerem zawału mięśnia sercowego.
Części składowe zestawu
- 5 testów kasetowych z jednorazowymi pipetami
- 5 heparynowych kapilar
- Bufor rozcieńczający
- Instrukcja obsługi
Szczegóły testu:
- Próbka: krew pełna, surowica, osocze
- Czas testu: 10 minut
- Cut-off: 0,5 ng cTnI/mL
- Przechowywanie: 2°C - 30°C
Zasada działania testu
Troponina I jest testem immunologicznym do jakościowego wykrywania cTnl we krwi pełnej, osoczu lub surowicy. W obrębie pola testowego membrana pokryta jest odczynnikami przechwytującymi. Podczas testu próbka krwi pełnej, osocza lub surowicy reaguje z dwoma swoistymi przeciwciałami przeciw cTnl. Dzięki siłom kapilarnym mieszanina przesuwa się chromatograficznie wzdłuż membrany i reaguje z odczynnikami, co powoduje pojawienie się kolorowej linii.